Izolacje natryskowe
Izolacje natryskowe z użyciem pianki poliuretanowej uznawane są za nowoczesną i zarazem skuteczną oraz łatwą metodę docieplenia domu lub poddasza. Ocieplanie metodą natrysku to skuteczna technologia, ograniczająca utratę ciepła z ogrzewanych przestrzeni. Dzięki niej można w dużym stopniu ograniczyć zużycie energii i wydatki z nią związane oraz przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.
Technologia natryskowa wpisuje się w wymagania budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Za jej pomocą wykonywana jest też hydroizolacja dachów, zapewniająca absolutną szczelność, trwałość oraz odporność na zmiany temperatury. Taka struktura stanowi jednocześnie warstwę termoizolacyjną.
Jakie są zalety stosowania pianki poliuretanowej?
Ocieplanie domu pianką poliuretanową jest świetnym rozwiązaniem i posiada wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość stosowania tego typu ocieplenia w starych konstrukcjach i tym samym skutecznego zaizolowania nawet mało szczelnych budynków. Pianka poliuretanowa ma bardzo dobre właściwości izolujące i jest świetną alternatywą dla wełny mineralnej czy styropianu. Ma ona również bardzo wysoką przyczepność i nadaje się do rozpylania praktycznie na każdej powierzchni.
Jako zaletę można zaliczyć również lekkość piany oraz to, że może być ona stosowana w miejscach trudnodostępnych oraz na niewielkich powierzchniach. Oprócz tego łatwo się ją rozprowadza, a jej montaż jest szybki i stosunkowo niedrogi.
Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa
Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa powstaje ze zmieszania poliolu i izocjanianu. Pierwszy składnik pełni rolę żywicy, a drugi utwardzacza. Aż w 90% jest zbudowana z zamkniętych komórek – pęcherzyków gazu. Ten rodzaj pianki wykorzystuje się przede wszystkim do ocieplania fundamentów, piwnic oraz tarasów. Ma bardzo dobre parametry wytrzymałościowe. Ze względu na swoją zwartą strukturę z łatwością wypełnia przestrzenie i dokładnie otula instalacje oraz rury, nie pozostawiając wokół żadnych luk.
Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa
Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa powstaje z mieszanki polimerów, które pod wpływem czynników katalizujących zmieniają się w gąbczastą strukturę. W trakcie nanoszenia wielokrotnie zwiększa ona swoją objętość i dopiero po czasie zastyga. W odróżnieniu od pianki zamkniętokomórkowej, jej komórki pozostają częściowo otwarte. Umożliwia to przenikanie przez nią pary wodnej. To szczególnie istotne przy ocieplaniu drewnianych konstrukcji dachowych. Odprowadzenie wilgoci chroni dach przez zawilgoceniem. Oprócz dachów można przy jej pomocy ocieplać również poddasza.